Rádio na stůl i na cesty

Stereo & Video

20.06.2021

Digitální rozhlasové vysílání (DAB) v Česku běží, a třebaže má před sebou ještě dlouhou cestu plnou nejasností (viz S&V 4/21), rozhodně už nyní je co poslouchat. Následující dvojice DAB rozhlasových přijímačů (samozřejmě zvládají i FM) patří do kategorie stolní a přenosné.
Kenwood CR-ST80DAB je v testu za elegána, který zapadne i do konzervativní pracovny s mramorovým obkladem, Pure Elan Connect+ je také elegantní, ale na první pohled plastový přístroj bodující mimo jiné možností napájení vloženými AA bateriemi a větším množstvím funkcí. Mezi oběma přístroji je cenový rozdíl zhruba 400 Kč.

Co umějí a neumějí obě rádia
Oba modely mají zhruba stejně velký barevný TFT displej (úhlopříčky 6 a 6,1 cm) pro zobrazení doplňkových textových i datových informací (u DAB i FM RDS). Při poslechu DAB se pochopitelně promítá také obrazové SlideShow (pokud jej stanice nabízí), které lze zvětšit přes celý displej. Ani jeden přijímač neumí automaticky dostatečně utlumit jas displeje, a proto musíme bohužel konstatovat, že pokud nechcete mít v noci doslova rozsvíceno, do ložnice se nehodí. V nastavení obou strojů sice najdete možnost regulace (ve třech stupních), ale žádnou volbou nelze dosáhnout zcela uspokojivého, tj. nízkého jasu. Poněkud lépe je na tom přece jen Pure, jehož Standby displej s aktuálním časem, informacemi o nastavených budících a datem je žlutočerný a září poněkud méně. Kenwood má bíločernou grafiku a září i na nejnižší jas o poznání razantněji. Oba přístroje zvučí v rámci kategorie obstojně, stereofonně a Kenwood o něco lépe, ani v jednom případě však nečekejte nějaké zvukové orgie. Na stranu záporů bych u obou přičetl relativně hlasité cvaknutí při stisku hlavních ovládacích prvků. Zejména u elegantního Kenwoodu to působí velmi nepatřičně.

Rádia ladí téměř na vlas stejně. Z 36 dostupných stanic při otevřeném okně obě nalistovala a přehrála plný počet. Při zavřeném okně se stanice se slabším příjmem odmlčely a v seznamu se v obou případech objevilo 23 poslouchatelných položek. V porovnání s ostatní konkurencí je to běžný výsledek, nicméně lze dosáhnout i vyššího úspěchu. Již nedostupné nebo jinde naladěné DAB stanice je možné v obou strojích vymazat, a naopak ty aktuální řadit v seznamu podle abecedy nebo multiplexu. Na obou přístrojích můžete nastavit dva alarmy a mají funkci Sleep.

Kenwood CR-ST80DAB
Nabízí přirozenější a celkově plnější zvuk i bez použití ekvalizéru. Nechybějí mu basy (vzadu má rádio také bassreflex) a celkově přece jen plošší výraz lze poměrně dobře vylepšit jednou z přednastavených ekvalizačních křivek, případně nastavením vlastním. Zásadní slabinou Kenwoodu je v porovnání s konkurencí od Pure funkce Bluetooth. Přijímač totiž neumí o hudbě ze spárovaného zařízení zobrazit žádné informace. Na displeji pouze svítí modrá ikonka a nápis „Connected“. Toť vše. U přístroje v této cenové kategorii by měl být přenos informací již samozřejmostí. Kenwood nabízí 40 pamětí pro uložení oblíbených FM a DAB stanic. Na vrchní hraně lze dedikovanými tlačítky vyvolat přímo pět z nich. Ostatní se skrývají v seznamu pod klávesou Favorite. Listování v menu a v dalších nabídkách je díky otočnému tlačítku rychlé a jednoduché. Další předností Kenwoodu je přibalený IR ovladač, kterým pohodlně přímo vyvoláte jak devět uložených stanic, tak ovládnete všechny podstatné funkce rádia.

Kenwood CR-ST80DAB

Pure Elan Connect+
Pure nabízí při reprodukci překvapivě jasně slyšitelný stereo efekt. Zvuk je ovšem poněkud zastřený s převahou hlubokých tónů, které by však ve výsledku znít neměly. Leccos lze napravit ekvalizačními křivkami s možností nastavit si jednu vlastní. Ovládání musíme vytknout občas nereagující tlačítka a poněkud nelogické a nepohodlné vypínání přístroje. To totiž vyžaduje dlouhý stisk hlavního otočného voliče, což bez přidržení aparátu na stole není možné. Kratší stisk rádio pouze zcela utlumí. Ve všem ostatním má však Pure navrch. Při připojení mobilního telefonu přes Bluetooth zobrazuje kompletní informace (včetně české diakritiky) o albu, skladbě i interpretovi. Funguje to u jakékoliv aplikace, ať už využijete Spotify, Primephonic nebo třeba Audiolibrix. Pure se navíc oproti Kenwoodu dokáže připojit k internetu a nabízí tedy také tisíce internetových rádií (snad až 25 000). Ty lze organizovat na dedikovaném webovém portálu nebo přímo na přijímači. Celkem Pure nabízí dvacet pamětí pro FM, DAB i internetová rádia. Pouze tři lze vyvolat hardwarovými tlačítky na předním panelu, ostatní jsou v seznamu, který lze vždy rychle prolistovat hlavním otočným tlačítkem. Pure je nutné napájet přes USB, patřičný kabel je přibalen, adaptér však nikoliv. To může být pro řadu uživatelů nepříjemná překážka. Rádio fungující kdekoliv z něj činí čtyři baterie typu AA, na ty vydrží DAB i FM přijímat sedm až osm hodin.

Kenwood CR-ST80DAB

KTERÉ VYBRAT?

Kenwood CR-ST80DAB je na první pohled elegantnější a technologicky kvalitněji provedený kousek. Také zvukově a kvalitou provedení má nad soupeřem navrch. Na druhou stranu, funkčně se Pure nevyrovná, mimo jiné v informacích zobrazovaných přes Bluetooth. Nenabídne internetová rádia ani jej nelze napájet akumulátory. Rival Pure Elan Connect+ je lehce přenosný, velmi kompaktní, akumulátorový (4× AA) stereo přijímač, který zvládá kromě DAB a FM také internetová rádia. Mezi slabé stránky můžeme u značky Pure počítat nedotažené ovládání a méně přesvědčivý zvuk při přenosu přes Bluetooth.

Pošlete článek známému